Saukas dabas parks ir viens no nozīmīgākajiem Sēlijas reģiona dabas objektiem. Šī īpaši aizsargājamā teritorija tika izveidota 1987. gadā un ir iekļauta Natura 2000 Eiropas nozīmes aizsargājamo teritoriju tīklā. Parks sevī apvieno unikālu dabas daudzveidību, kultūrvēsturiskus pieminekļus un iespējas atpūtai.
Saukas dabas parka statuss un atrašanās vieta
Saukas dabas parks atrodas Jēkabpils novadā, aptverot Elkšņu, Rites un Saukas pagastus. Teritorijas kopējā platība ir 56,35 km², un tā atrodas vienā no Sēlijas paugurvaļņa augstākajiem punktiem – apvidū, kur daba savijas ar vēstures liecībām.
Šī teritorija ir tikai viena no 42 dabas parkiem Latvijā, kuru uzdevums ir vienlaikus saglabāt ainavisko daudzveidību, bioloģiskās vērtības un arī sniegt iespējas sabiedrības izglītošanai un atpūtai.
Dabas parku loma Latvijā
Īpaši aizsargājamās dabas teritorijas Latvijā tiek klasificētas vairākās kategorijās: dabas parki, dabas liegumi, nacionālie parki, dabas rezervāti, biosfēras rezervāti u.c. Šajās teritorijās galvenais mērķis ir nodrošināt dabiski veidojušos ainavu, retu sugu un ekosistēmu aizsardzību.
Saukas dabas parks izceļas ar savām daudzveidīgajām ainavām, lielajiem ezeriem, mežu masīviem un kultūrvēsturiskajiem pieminekļiem, kas to padara īpaši vērtīgu arī Eiropas mērogā.
Saukas ezers – dabas un atpūtas centrs
Viens no nozīmīgākajiem objektiem parka teritorijā ir Saukas ezers – lielākais ezers Zemgalē un 15. lielākais ezers Latvijā. Tas atrodas 78,5 m virs jūras līmeņa, tam ir noapaļota forma un mierīgs, bet dažviet arī stāvs krasts.
Ezera apkārtne ir bagāta ar pļavām, ganībām, augļu dārziem un mežiem, kas padara šo vietu ne tikai ainaviski pievilcīgu, bet arī piemērotu lauku tūrismam, makšķerēšanai, peldēšanai un putnu vērošanai.
No ezera iztek Dūņupe, bet tajā ietek vairākas nelielas upītes un strauti, tai skaitā Klauces upīte.
Augu un koku bagātība
Parkā aug daudz dižkoku, tai skaitā ozoli, oši, pīlādži, priedes, kā arī savvaļas mežrozes un citi retāki sugu pārstāvji. Teritorijā iespējams novērot ainavas, kurās savvaļas un kultivētā vide organiski saplūst – piemēram, Lones lieldārzi ar ābeļkokiem un kultivētajām ogulāju joslām, kas vēsturē tikušas stādītas muižu un lauku sētu tuvumā. Apvidus ir bagāts ar:
- pilskalniem un senkapiem, kas sniedz liecības par senvēstures apdzīvotību un aizsardzības stratēģijām;
- kulta vietām un apmetnēm, kur dažkārt tiek rīkoti arī mūsdienīgi rituāli un saulgriežu svinības;
- muižu apbūves kompleksiem ar saglabājušos arhitektūru un vēsturiskām saimniecības ēkām;
- viensētām, kas būvētas saskaņā ar Sēlijai raksturīgām būvniecības tradīcijām – no koka guļbūvēm līdz niedru jumtiem;
- dievnamiem, ceļmalas krogiem, dzirnavām un vecajām kapsētām, kas kā klusie liecinieki glabā novada vēsturi.
Šī vēsturiskā ainava veido vienotu kultūras telpu, kur senie laiki dzīvo līdzās mūsdienu lauku dzīvei. Vairākos objektos iespējams arī saņemt gida stāstījumu vai piedalīties tematiskos pasākumos. Lielākā daļa šo vietu atrodas lauku vidē – tās ir brīvi pieejamas, piemērotas mierīgai pastaigai vai pārdomu pilnai iegrimšanai Latvijas kultūras slāņos.
Saukas parks ir ne tikai dabiski skaists, bet arī garīgi piesātināts – vieta, kur pagātne nav aizmirsta, bet aktīvi klātesoša.
Kultūrvēsturiskā nozīme un arheoloģija
Saukas dabas parks nav tikai par dabu. Tā ir arī dziļi sakņota kultūrvēsturiska teritorija, kur pagātne un tagadne sadzīvo pārsteidzoši harmoniski. Šeit atrodas daudzi objekti, kas liecina par cilvēku klātbūtni šajā reģionā jau gadsimtiem ilgi.
Teritorija un īpašumi
Parka teritorijā atrodas vairāk nekā 150 īpašumu, no kuriem daudzi ir aktīvi saimnieciskajā darbībā vai piedāvā lauku tūrisma pakalpojumus. Šis aspekts padara Sauku ne tikai par aizsargājamu teritoriju, bet arī dzīvu vidi, kur tūristi var baudīt autentisku lauku pieredzi – no mājražotāju gardumiem līdz atpūtai pie ezera.
Noslēgumā
Saukas dabas parks ir vieta, kur Sēlijas daba atklājas visā krāšņumā – no mierīgiem ezera krastiem līdz kalnu pļavām un senču pilskalniem. Tā ir vide, kas vienlaikus iedvesmo, izglīto un atgādina par cilvēka un dabas mijiedarbības nozīmi. Vai esi jau bijis Saukā? Ja nē – tagad ir īstais brīdis to atklāt.