Saukas dabas parks ir ne tikai dabas miera osta un pārgājienu galamērķis, bet arī bagāts ar kultūrvēsturiskiem un ainaviski izciliem objektiem. No skatu torņiem līdz pilskalniem, no komponistu dzimtajām mājām līdz gleznainām kalnu pļavām – Saukā ir daudz, ko redzēt un izjust. Šeit atradīsi pilnīgu ceļvedi nozīmīgākajiem apskates objektiem Saukas dabas parkā.
Ormaņkalns – augstākais punkts Sēlijā
Atrašanās vieta: Elkšņu pagasts
Kā nokļūt: No Saukas ciema dodies virzienā uz Cīruļiem (Riti). Pēc ~2,7 km (pa ceļam pārbraucot dīķa tiltiņu, garām kapiem un baznīcai) nogriezies pa kreisi. Ceļš ir stāvs, bet pēc ~1 km kreisajā pusē redzēsi Ormaņkalna skatu torni.
Apraksts:
Ormaņkalns ir augstākā vieta visā Sēlijas paugurvalnī – 78,5 m v.j.l. No koka skatu torņa paveras panorāma uz Saukas ezeru un apkārtējiem mežiem. Šī vieta ir īpaši piemērota fotogrāfijām, rīta meditācijām vai vienkārši klusai ainavas vērošanai. Tas ir viens no populārākajiem pieturas punktiem dabas baudītājiem.
Līgo kalniņš – šūpoles ar skatu uz ezeru
Atrašanās vieta: Elkšņu pagasts
Kā nokļūt: No Saukas ciema brauc virzienā uz Cīruļiem. Pēc ~2 km, aiz Ormaņkalna skatu torņa, pie krustcelēm (pretī “Ormaņu” mājām) nogriezies pa labi. Pēc aptuveni 200 m labajā pusē redzēsi Līgo kalniņu.
Apraksts:
Šī ir īpaši mīļa un lolota vieta vietējiem – neliels, rūpīgi kopts dabas stūrītis, ko ar mīlestību uztur “Ormaņu” māju saimnieki. Līgo kalniņā tiek svinēti Saulgrieži, notiek dziesmu vakari un pat kāzu ceremonijas. Kalniņā uzstādītās šūpoles kļuvušas par simbolu jaunam sākumam. No šejienes paveras viens no labākajiem skatiem uz Saukas ezeru.
Saukas evaņģēliski luteriskā baznīca
Atrašanās vieta: Saukas pagasts
Kā nokļūt: No Saukas ciema ~1,8 km virzienā uz Cīruļiem. Pārbraucot tiltiņam un garām kapiem, baznīca būs kreisajā pusē.
Apraksts:
Saukas baznīca ir nozīmīgs kultūrvēstures objekts. Pirmo baznīcu Saukā paredzēja celt jau 1567. gadā pēc G. Kethera rīkojuma. Tagadējā mūra baznīca celta 1826. gadā un tai ir bijušas trīs koka priekšteces, kas laika gaitā gājušas bojā. Arhitektoniski izsmalcināta, ar vēsturisku nozīmi reģionam, šī baznīca ir pelnījusi apmeklējumu gan vēstures mīļotājiem, gan arhitektūras cienītājiem.
A. Žilinska dzimtas mājas “Lejas Arendzāni”
Atrašanās vieta: Saukas pagasts
Kā nokļūt: No Saukas ciema dodies ~500 m virzienā uz Cīruļiem. Pēc dīķa tiltiņa nogriezies pa kreisi pirms kapiem. Ceļš ir stāvs. Pēc ~1 km labajā pusē redzēsi “Lejas Arendzāni”.
Apraksts:
Šeit dzimis viens no Latvijas ievērojamākajiem komponistiem – Arvīds Žilinskis. Viņa dzimtajās mājās izveidota piemiņas istaba, kur iespējams iepazīties ar viņa dzīvi, darbiem un personīgo vidi. Šī vieta iedvesmo ne tikai mūzikas cienītājus, bet arī jebkuru, kas vēlas sajust sēlisko kultūru.
Fotogrāfa M. Buclera piemiņas istaba
Atrašanās vieta: Lones ciemats, Saukas pagasts
Kā nokļūt: Atrodas tieši Lones ciematā.
Apraksts:
Mārtiņš Buclers bija viens no Latvijas fotogrāfijas pamatlicējiem. Viņa piemiņas istaba ļauj iepazīties ar agrīnās fotogrāfijas attīstību, instrumentiem un estētiku. Šī ir neliela, bet vēsturiski nozīmīga vieta ikvienam, kurš interesējas par vizuālo mākslu, dokumentēšanu un Latvijas kultūras saknēm.
Saukas pilskalns jeb Dievkalniņš
Atrašanās vieta: Elkšņu pagasts, Saukas ezera krastā
Kā nokļūt: No Saukas ciema brauc virzienā uz Cīruļiem. Pēc ~3,5 km, garām baznīcai, labajā pusē meklē Dievkalniņu.
Apraksts:
Dievkalniņš ir viens no senākajiem kultūrvēsturiskajiem objektiem reģionā – valsts nozīmes aizsargājams piemineklis. Pirmās rakstītās liecības par to ir no 1882. gada, bet to sīkāk aprakstījis Ernests Brastiņš 1926. gadā. Laika gaitā pilskalns pārzēlis ar mežu, taču pateicoties vietējo iedzīvotāju iniciatīvai, tas nesen ir atjaunots.
Talku laikā izzāģēts pamežs, uzstādītas šūpoles, atjaunota ugunskura vieta un izvietoti soli. Skats uz Saukas ezeru no pilskalna ir majestātisks, īpaši rudenī, kad ainava ir zeltaini krāsaina. Dievkalniņš ir vieta, kur satiekas mīts un daba, klusums un stāsts.
Noslēgumā
Saukas dabas parks ir daudz vairāk nekā tikai skaists ainavu apvidus – tas ir vieta, kur satiekas cilvēka radītais ar dabas varenību. No skatu torņiem līdz pilskalniem, no komponistu mājām līdz senām baznīcām – katrs objekts Saukā stāsta savu stāstu. Apceļo šīs vietas, sajūti vēstures elpu, dabas klātbūtni un viesmīlību, ko sniedz šī unikālā Sēlijas daļa.